Airline Tycoon Hangar

FAQ - często zadawane pytania

Co to za strona? Co to za gra?

Airline Tycoon to nie tylko jedna gra, a seria łącznie pięciu gier ekonomicznych (podstawowy Airline Tycoon, samodzielne dodatki Evolution, First Class oraz Deluxe, jak również "duży" sequel, Airline Tycoon 2) , które ukazały się w latach 1998-2011. Opisy wszystkich części znajdziesz na naszej stronie WWW. Airline Tycoon Hangar z kolei to strona tworzona przez fanów serii (a przede wszystkim jej czterech pierwszych odsłon).

Czy istnieje spolszczenie do Airline Tycoon Deluxe albo Airline Tycoon First Class?

Istnieje. Bezpośrednio w naszym dziale download go nie znajdziesz, ale udostępniła takowe steamowa społeczność - przynajmniej dla wersji Deluxe. Co do First Class - mówią że gdzieś krąży w sieci :)

Czy ta gra jest gdzieś jeszcze dostępna w sprzedaży?

Tak. Serwisy GOG.com i Steam oferują w swoim katalogu Airline Tycoon Deluxe, czyli ostatnią, najbardziej rozwiniętą wersję klasycznego Airline Tycoon, która zawiera 100% funkcjonalności swoich poprzedniczek. Gra dostępna jest też w wersji mobilnej, na iOS i Androida, jednakże tę wersję szczerze odradzamy przez toporne wykonanie portu na te systemy.
Airline Tycoon 2 również dostępne jest na platformie Steam.

W którą wersję warto zagrać na poczatek?

Airline Tycoon Evolution lub Deluxe, zależnie którą masz pod ręką. Każda z nich zawiera pełną funkcjonalność poprzedniczek, zaś między tymi dwoma różnice są minimalne (szczegóły w Opisie ATD). Szczerze odradzamy sequel - Airline Tycoon 2, bo to gra z zupełnie innej ligi.

W pierwszym Airline Tycoon na moim terminarzu pojawia się kłódka, a w notebooku wyświetla się napis "Keyboard not Found". Co robić?

Problem ten występuje tylko w podstawowym Airline Tycoon i jest dość złożony. Pokrótce mówiąc, jest to efekt działania zabezpieczenia antypirackiego, którego szczątkowa forma dostała się do polskiej edycji gry. O ile powstał patch (wersja 1.28, dostępny w dziale Download), tak naprawia on jedynie niemiecką wersję gry. Istnieje wiele domysłów, na naszym forum znaleźć można propozycje rozwiązań. Niektórym pomagają, aczkolwiek żadne nie jest w 100% pewne.

30. dnia gry w Airline Tycoon Evolution wyskakuje mi okienko z prośbą o podanie słowa z instrukcji. Jakie to słowo?

Słowo wybierane jest losowo z pokaźnej puli. Ponieważ niektóre "gazetowe" edycje gry nie miały dołączonej instrukcji, z czystym sumieniem możemy odesłać do działu Download, tam znaleźć można pełną polską instrukcję w formacie PDF.
Alternatywnie istnieje też mały trick: kiedy pojawi ci się okienko, naciśnij "-" (minus). Przyspieszy to upływ czasu - po chwili zakończy się dzień rozgrywki, a hasło nie będzie już niezbędne. Co prawda tracisz w ten sposób dzień roboczy, ale możesz bez stresy kontynuować.

W pierwszym Airline Tycoon jako główne menu pojawia się tylko sama tablica, bez napisów.

Problem występuje pod Windows 2000 i nowszych (XP, Vista, 7, 8, 10). Pobierz Airline Tycoon PL XP Patch z działu Download. Oczywiście pomaga on nie tylko pod Windowsem XP, ale i nowszymi.

Nie mogę zestawić gry sieciowej w ATFC/ATE/ATD. Nie widzę żadnych sesji.

Airline Tycoon nie posiada scentralizowanych serwerów łączących graczy. By zestawić grę sieciową, albo gracze muszą znajdować się w jednej podsieci (LAN), albo oboje w ramach Internetu posiadać publiczny (routowalny) adres IP, albo połączyć się przez VPN. Opis tego ostatniego przypadku dla prostego w obsłudze kienta VPN opisaliśmy w artykule na naszej stronie.

Czy którąś z części Airline Tycoon można uruchomić w systemach Linux bądź MacOS?

Tak! Airline Tycoon Deluxe, które zawiera 100% funkcjonalności wszystkich wcześniejszych części, oficjalnie ukazało się dla systemów Linux i MacOS, choć niestety, bez polskiej wersji językowej. Za niewielkie pieniądze można zakupić ją na GOG.com czy Steam.
Wcześniejsze części obecnie można też uruchomić przy pomocy narzędzia Wine. Airline Tycoon 2 nie otrzymało oficjalnego wydania pod te systemy, lecz również powinno pomóc użycie Wine.

Podczas korzystania z laptopa nagle widzę napis "Battery Low". O co chodzi?

Notebooki w grze, choć funkcjonalnie i wizualnie identyczne, otrzymują z każdą nową wersją coraz lepszą baterię - pierwszy wytrzymuje tylko krótką chwilę pracy. Dzień po zakupie każdego, w sprzedaży pojawia się już lepszy model, aż do ostatniego (z baterią atomową). Jeśli otrzymałeś komunikat o niskiej baterii, udaj się do sklepu bezcłowego i kup nowego notebooka (o ile konkurent akuraty nie wykupił ostatniego egzemplarza). Używając kodu thinkpad uzyskujesz od razu najlepszego możliwego notebooka.

Okienko planowania lotów w moim laptopie się zacięło! Jak mam je odblokować?

Niestety, to znany błąd w grze, na który nie ma szybkiego rozwiązania. Obejściem jest zapisanie gry, wyłączenie jej i ponowne wczytanie - okno powinno zniknąć. Można jednak zapobiec zawieszaniu się okienka, wystarczy zawsze przed wyłączeniem notebooka zamykać wszystkie otwarte okna.

Spellbound, Black Forest Games - kto to?

Autorem serii Airline Tycoon jest niemieckie studio Spellbound Entertainment AG. Studio założono w 1994 r. i istniało do 2012 r., spod jego klawiatur wyszły cztery pierwsze części AT, zaś realizację Airline Tycoon 2 powierzono zewnętrznemu studio b-Alive. W 2011 r. firma Spellbound zbankrutowała, zaś jej kluczowi pracownicy utworzyli nowe studio Black Forest Games.
Inne gry, z których znana była firma Spellbound to m.in. Desperados: Wanted Dead or Alive oraz Robin Hood: The Legend of Sherwood - obie to całkiem przyzwoite taktyczne strategie, luźno inspirowane dobrze znaną serią Commandos.

MuMiN & vear, 11.10.2003 r. ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 r.

Copyright © 2003 - 2024 Airline Tycoon Hangar.
Powielanie jakiejkolwiek części serwisu bez zgody redakcji zabronione.