Zasadniczo Airline Tycoon 2 nie jest obiektem naszego zainteresowania - stanowią go bowiem gry z pierwotnej rodziny Airline Tycoon, czyli pierwsza odsłona serii z 1998 r. oraz jej trzy późniejsze kontynuacje (samodzielne dodatki). Rzetelność wymaga jednak odnotowania faktu powstania długo oczekiwanego sequela.
Premierę tej gry odkładano latami. Ciężko zliczyć ile razy Spellbound odgrażał się, że gra "jest już niemal gotowa", ile razy okazywało się, że jednak będzie opóźnienie. Tak naprawdę ciężko dać wiarę, że kiedykolwiek prace były w ogóle bardziej rozwinięte. Pod koniec 2006 r. pojawiło się wprawdzie kilka screenshotów, a nawet krótki trailer, niemniej wieści o grze zamarły. Może to i dobrze, bo całość prezentowała wówczas nienajwyższy poziom. Sprawa zamarła na trzy lata - dopiero w październiku 2009 ogłoszono, że projekt Airline Tycoon 2 zostaje wyoutsource'owany do zewnętrznej firmy Kalypso Media. Zapowiedziano wówczas premierę w I kwartale 2011 roku, co niewiele rozminęło się z prawdą (biorąc pod uwagę, że spore poślizgi na rynku gier się po prostu zdarzają, wszystko poszło zgodnie z planem). Ostatecznie ukazała się ona całemu światu 24 października 2011 r. W Polsce grę wydała firma Cenega Poland (znana choćby z bycia polskim dystrybutorem Airline Tycoon Evolution).
Nad czym pracowano tyle lat? Ciężko powiedzieć... Airline Tycoon 2 jest grą zupełnie inną od poprzedniczek, nie zachowującej ich "ducha". Niestety, już szybkie przejrzenie screenshotów pokazuje, że tak naprawdę to tylko kolejna kropla w morzu coraz bardziej pogrążającego się rynku gier. Usilnie wprowadzona grafika 3D z milionem świecidełek. Styl rysunkowy, mający chyba narzucić luźny charakter, aczkolwiek nijak nie naśladujący poprzedniczki (w przypadku której humorem aż kipiało, niemniej zawsze w dobrym tonie), sprawia że gra wygląda na przeznaczoną raczej dla dzieci. Dorosły gracz będzie raczej odepchnięty. Co zmieniło się w samym przebiegu gry? Praktycznie nic. Pardon, dodano wydarzenia specjalne. I w zasadzie tyle.
Czym jest druga cześć Airline Tycoon? Na pewno nie kontynuacją kultowej strategii ekonomicznej! Niestety, na fali popularności kilku naprawdę porzadnych "Tycoonów" (czyli Railroad, Transport, Rollercoaster i w końcu Airline), na przestrzeni kilkunastu ubiegłych lat powstał cały stos niskobudżetowej chały, której jedynym celem jest pomnażanie sprzedaży "okładkowej", tj. razem z tanimi pismami (bo w pudełku nikt by nie kupił), a która w nazwie z dumą nosi "Tycoon". Z przykrością stwierdzam, że Airline Tycoon 2 wpisuje się w ten schemat. Gra aspiruje do roli high-endowej produkcji, ale dobrymi chęciami półka z kiepskimi grami jest wyłożona...