Airline Tycoon Hangar

[Inne gry Tycoonowe] Transport Tycoon

Piątek, 2005-10-28 20:04 :: vear

W 1990 roku firma Microprose wydała grę Railroad Tycoon. Gracz wciela się w rolę XIX-wiecznego magnata kolejowego, którego zadaniem jest zbudowanie imperium opartego o stalowe szlaki. Lata jednak biegły nieubłaganie i w 1994 roku Chris Sawyer miał ukończoną nową grę – Interactive Transport Simulation (ITS). Jednakże, gdy okazało się, że wydawcą programu ma być Microprose, postanowiono zmienić nazwę na Transport Tycoon, aby kojarzyła się ona z Railroad Tycoon.

Transport Tycoon

Co oferuje Transport Tycoon? Oferuje przede wszystkim cztery metody transportu – kolej, drogi, wodę i powietrze. Kolej jest oczywistym nawiązaniem do Railroad Tycoon, lecz żadna gra w tamtym czasie nie nawiązywała do transportu drogowego, lotniczego ani morskiego (jeżeli o ten ostatni chodzi, to nawet dziś trudno coś na ten temat znaleźć). Gra rozpoczyna się w 1930 roku i trwa 100 lat. W tym czasie gracz ma utrzymać się na rynku (bowiem tak samo jak i w rzeczywistości, w grze istnieje konkurencja, choć można ją wyłączyć) i jednocześnie uzyskać jak najlepszy wynik. Po roku 2030 gra nie kończy się, można grać dalej, choć z czasem przestaną pojawiać się nowe pojazdy i zabawa straci tempo. Poza wspomnianą konkurencją, przeszkadzać graczowi będzie ekonomia (zakłady mogą upaść, w kopalni może nastąpić wypadek itp.), katastrofy i wypadki (przy szybkich pociągach zderzenia samochodów na przejazdach kolejowych są nieuniknione). Nie jest aż tak źle, ułatwienia także istnieją ;-) Nade wszystko pomocne w pierwszych latach są subsydia rządowe na transport określonych towarów między konkretnymi miastami, za ich sprawą nie tylko towaru jest zawsze pod dostatkiem, ale także profity są wielokrotnie wyższe. Oczywiście, nie sposób iść w głąb XX (i XXI) wieku z użyciem stale tych samych maszyn, z czasem odkrywane są coraz lepsze lokomotywy, zmieniają się również typy szyn – począwszy na najbardziej klasycznych żelaznych torach, przez pojedynczą szynę (tzw. “Monorail”) aż do maglev'ów (pociągów unoszących się nad ziemią za sprawą sił magnetycznych).

World Editor

W 1995 roku wydano oficjalny dodatek do TT, “World Editor”. Oczywistą nowością było dodanie edytora scenerii na których dzieje się akcja gry (bez tego rozszerzenia zabawa toczyła się tylko na losowo wygenerowanych mapach), ponadto dodano nowy, “marsjański”, schemat graficzny (zmienić go można było w każdej chwili gry, na każdym scenariuszu). Co ciekawe, grafiki samolotów, które były dostępne już od początku po zaaplikowaniu marsjańskiego schematu, zostały wykorzystane w Transport Tycoon Deluxe jako najbardziej zaawansowane jednostki latające.

TT Deluxe

Rok po premierze pierwszej części, na rynku pojawiła się wersja Deluxe. Nie była to zwykła integracja oryginału z edytorem scenariuszy, czy raczej tanią reedycją (vide Airline Tycoon Deluxe), choć owszem, to wydanie oferowało zintegrowany edytor, to na tym zmiany się nie skończyły. Przede wszystkim, pojawiły się aż cztery rodzaje scenerii do wyboru: Zwykły, umiarkowany klimat, strefa subpolarna, strefa tropikalna i – mająca raczej formę żartu, przez nikogo dobrze nie przyjęta – Toylandia, krajobraz pełen... zabawek. Najbardziej użyteczną zmianą jest niewątpliwie wprowadzenie sygnalizacji dwukierunkowej, dzięki której staje się możliwe tworzenie torów, którymi jechać można tylko w jedną stronę, co jest bardzo użyteczne przy tworzeniu ogromnej linii kolejowej. Do tego doszły zmiany graficzne, m.in. teren uprawny wokół farmy zaczął przyzwoiciej wyglądać, nie była to jedna żółta plama, tory monorail zmieniły swój styl (moim zdaniem – na gorsze) i jeszcze kilka mniej zauważalnych szczegółów.

TTDPatch

TTDPatch to nieoficjalna łatka do TT Deluxe. Ukazała się spod klawiatury Josefa Drexlera w 1999 roku i jej dzisiejsze możliwości to przede wszystkim możliwość uruchomienia windowsowej wersji TTD w systemach Windows NT4/2000/XP/2003, umożliwienie zmiany grafik budynków/pojazdów, zmiana rozdzielczości ze standardowego 640x480, budowanie na skarpach, tworzenie większych niż domyślnie dostępne stacji i wiele, wiele więcej. Pełna lista zmian i innowacji znajduje się na sronie TTDPatch.

Pomimo upływu lat, Transport Tycoon (mam tu na myśli przede wszystkim wersję Deluxe, wzbogaconą o TTDPatch) jest nadal rewelacyjną grą. Szczerze polecam ją każdemu fanowi gatunku.

Screeny

vear, 28.10.2005 r. ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 r.

Copyright © 2003 - 2024 Airline Tycoon Hangar.
Powielanie jakiejkolwiek części serwisu bez zgody redakcji zabronione.