Airline Tycoon Hangar

Krótki wstęp do świata Airline Tycoon

Co to właściwie jest?

Airline Tycoon to seria gier ekonomicznych, w których rolą gracza jest zarządzanie linią lotniczą. Akcja gry odbywa się w całości na lotnisku, gdzie znajduje się wszystko, czego potrzebować może menadżer: hangar z warsztatem, sprzedawca samolotów, biura podróży dostarczające zleceń na czartery, dyrektor lotniska oferujący wynajem regularnych tras rejsowych, czy w końcu check-iny i gate'y dla pasażerów oraz sklep wolnocłowy (i wiele więcej - szczegóły w dziale "Opis lotniska".

Co wyróżnia Airline Tycoon na tle innych Tycoonów to obecność wyrazistych bohaterów: każda z linii lotniczych ma swojego prezesa z krwi i kości, którego postać poruszającą się po lotnisku kontroluje gracz. Tym samym, jak mało która gra ekonomiczna, AT poszczycić się może pełnym dubbingiem.

Jak do tej pory (marzec 2018 r.), w serii ukazało się pięć tytułów: podstawowy Airline Tycoon, trzy samodzielne dodatki oraz jeden pełnoprawny sequel. Opisy każdej z gier znajdziesz w odpowiednich działach naszej strony, a poniżej ich krótkie streszczenia.

Airline Tycoon

Airline Tycoon to pierwsza część serii, która dała podwaliny kolejnym. Gra ukazała się w Niemczech w 1998 r., w Polsce rok później. Co ciekawe, nigdy nie miała premiery na rynkach anglojęzycznych.

Airline Tycoon First Class

Airline Tycoon First Class to pierwszy, samodzielny dodatek do AT. Zachowano oczywiście styl graficzny, jednakże wprowadzono szereg unowocześnień: nowe pomieszczenie, możliwość transportu towarów, większą ilość muzyki, tryb multiplayer, pory roku na zewnątrz lotniska i kilka innych ciekawostek.
ATFC wyszedł w 1999 roku, lecz nie został wydany w Polsce. Jedyną oficjalną metodą nabycia go w naszym kraju był numer 02/2003 pisma GameStar, gdzie gra trafiła na cover CD.

Airline Tycoon Evolution

Evolution to także samodzielny dodatek do Airline'a, zawierający pełną funkcjonalność AT i wszystkie nowości z ATFC. Ponadto wprowadzono 2 nowe pomieszczenia na lotnisku, możliwość własnoręcznej budowy samolotów, kampanię złożoną z 10 nowych misji i kilka drobnostek.
ATE wydano w Polsce 18 listopada 2002 r. nakładem firmy Cenega Poland. Gra była wielokrotnie dostępna jako dodatek do czasopism na cover CD.

Airline Tycoon Deluxe

ATD jest już trzecim samodzielnym dodatkiem do AT. Niestety, nie zawiera on prawie nic nowego - jedynie 20 nowych lotnisk oraz możliwość przyjmowania zleceń na przewozy towarów z zagranicznych oddziałów. Ponadto oczywiście zawarto trzy dotychczasowe kampanie (z AT, ATFC i ATE) oraz całą funkcjonalność wcześniejszych gier.
Początkowo ATD wydano tylko w Niemczech (i tylko po niemiecku), w limitowanej edycji 5000 sztuk. W kolejnych latach grę wydano na innych rynkach, w tym w dystrybucji cyfrowej na platformach GOG.com i Steam.

Airline Tycoon 2

Airline Tycoon 2 to długo oczekiwany sequel klasycznej serii. Zawiódł oczekiwania praktycznie wszystkich fanów. Naprawdę nie warto poświęcać mu uwagi.


Słowniczek

W świecie Airline Tycoon powszechnie używa się poniższych akronimów. Choć dla niektórych to oczywiste, znaczenie skrótów jest następujące:

skrótznaczenie
ATAirline Tycoon, pierwsza część serii
ATFCAirline Tycoon First Class, pierwszy samodzielny dodatek
ATEAirline Tycoon Evolution, drugi samodzielny dodatek
ATDAirline Tycoon Deluxe, trzeci samodzielny dodatek
AT2Airline Tycoon 2, druga "pełna" część serii
ATHAirline Tycoon Hangar, niniejszy fanowski serwis WWW

vear, 2.12.2003. Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 r.

Copyright © 2003 - 2024 Airline Tycoon Hangar.
Powielanie jakiejkolwiek części serwisu bez zgody redakcji zabronione.